2011. március 30., szerda

Óriáskockák és variációik

Készítsünk óriáskockákat. Nem is olyan nehéz. Az egyik verzió, hogy fogunk 2 kiürült tejes/gyümölcsleves dobozokat, lemérjük az alsó oldalát, ugyanennyit felmérünk az oldalán és ott levágjuk. Kimossuk őket belül, majd az egyiket a másikba csúsztatjuk és összeragasztjuk őket. De lehet kartonból megszerkeszteni és hajtogatni. A kép illusztráció, inkább 20-30 centisben érdemes gondolkodni.
A kocka oldalainak különböző színűeknek kell lenniük. Ez lehet festés, vagy dekorgumiból ragasztva, esetleg sima színes papírt ragaszthatunk rá.

Játék 1-2 éveseknek
Dobjunk a kockával és amilyen szín van felül olyan színű tárgyat kell keresni a szobában.

2-3-4 éveseknek
X darab olyan tárgyat kell mondaniuk amilyen a dobott szín

Variációk
  • Piciknek is jó már, ha a különböző oldalakra képeket ragasztunk. Pl. tanya, állatkert, város, szoba, könyvtár, stb. Ilyenkor onnan kell tárgyakat/állatokat/mozgásformákat mondaniuk amit dobtak
  • Nyelvtanuláshoz: a tanított nyelven kell a dobott színt mondani + X darab olyan tárgyat ami az adott színű. Ezt kombinálhatjuk képkártyákkal. Csináljunk minden színhez 10 darab kartonpapírt amire adott színű dolog képt ragasztjuk/rajzoljuk. Rendezzük csoportokba őket, lefordítva.  Amilyen színt dob a gyerek abból a kupacból kell húznia 3 kártyát és megmondania az adott nyelven a kártyán szereplő nevét. A kártyákat folyamatosan bővíthetjük. Egy idő után lehetnek érzelmek, cselekvések is a kártyákon.

2011. március 28., hétfő

Szélzsák 1.

Több féle szélzsák készítése lehetséges már az egész picikkel is. A legegyszerűbb talán a műanyagpohárból, krepp papírból és zsinórból álló. Kell még hozzá (alkoholos) filctoll amivel a műanyag pohárra lehet rajzolni.
Vágjuk le a pohár alját, a tetejéhez közel, egymással szemben pedig fúrjunk két lyukat. Adjuk oda a gyereknek, hogy díszítse ki a pohár külső részét. Az aljára pedig ragasszon krepp papír csíkokat. Ha készen van, a lyukakba fűzzünk egy darab madzagot és kész is. Egy bothoz kötözve remekül lehet vele rohangálni, vagy igazán szeles napokon kitenni az erkélyre/kertbe.
Ha van időjárás táblánk és ott a szelet is jelöljük, akkor ez a szél mérésére is alkalmas

2011. március 26., szombat

Labda torna

Kell egy nagy pöttyös labda. Rajzoljunk a pöttyökbe különféle tornagyakorlatokat - pálcikaemberekkel nem is olyan lehetetlen. Ha én rajzolok akkor nem árt odaírni is :) Alkoholos filc tartós marad. Játszhatjuk kettesben a gyerekkel, de akár sok gyerekkel is. Üljünk le a földre és gurigassuk a labdát. Akinek odagurítottuk annak kell azt a feladatot elvégeznie ami a labda megállásának pillanatában legfelül lévő pöttybe van rajzolva.
Az egyszerű feladatoktól - törzshajlítás, karkörzés, ... lehet egészen bonyolultakat is rajzolni: fejenállás, 30 mp-ig féllábon ugrálás, 10 békaugrás, 15 rákmászás,...
Kertben, nagyobb gyerekekkel lehet dobálva is játszani.

2011. március 25., péntek

Egyensúlyozás

Van a klasszikus: tegyünk egy párnát a gyerek fejére és próbáljon meg keresztülmenni a szobán, hogy nem ejti el.
Ez variálható tetszés szerint. Ahogy nő a gyerek, úgy érdemes bonyolítani, nehezíteni a feladatot. Egészen kicsiknek lehet egy babzsákocska a háton, majd esetleg 2-3 is. Amikor már stabilan jár akkor kaphat egy műanyag tálcát a kezébe, hogy vigye oda az asztalhoz. Étkezéseknél lehet ő a pincér: nyitott tenyerére kapja a tányért, rajta minimális étel (ne zöldborsóval kezdjünk :)) és uccu neki, mehet az asztalhoz.
Ovis korúaknál lehet már két tányér, 1-1 a tenyereken.
Lehet akadálypályát is építeni: a szobában vagy kertben található tereptárgyakat kell kikerülni úgy, hogy valami van a tenyerükön, vagy a fejükön. Lényeg, hogy mindig csak a következő feladatot mondjuk: most jobbra a széknél, bújj át az asztal alatt, lépd át a párnát,....
Fejleszti a koordinációt, a térben való tájékozódást és ügyesedik is közben a kölök.
Bulikon sorversenyt is lehet csinálni belőle.

2011. március 24., csütörtök

Rumbatök másképp

Szeretitek a Kinder tojást? Mi igen, és soha nem szabad kidobni a belső tartót. Semmire sem jó - szerintem. Persze gyerekek ezzel mélyen nem értenek egyet! Sőt! Lehet benne tárolni pici dinókat és mittudoménmégmit ....
Innen jött az ötlet: a különféle tojásokba különböző dolgokat tettem kb félig-3/4-ig. Gyöngy, lencse, zab, rízs, flitter, dekor vagy sima kavicsok ... Nézzünk körül a lakásban, ezernyi apróságot fogunk találni.
A kicsik nagyon élvezik, hogy csörög, zörög és gurigatható is.
1-3 éves korú gyerekeknél érdemes ragasztópisztollyal lezárni, nagyobbaknál elég lehet a szigetelőszalag is.

Variációk:
Töltsünk meg ugyanolyan anyaggal 2 tojást, tegyük öket össze vissza egy nagy tojástartóba. Egyfajta hangos memóriajátékot lehet játszani: meg kell találni a két egyforma hangú tojást. Aki több párt gyűjt össze az nyer.

2011. március 23., szerda

Gemkapcsok

Nem tudom ki hogy van vele, nálunk örök probléma a fegyelmezés. Arra még nagyon rég rájöttem és tudom, hogy nem büntetni kell, hanem jutalmazni ha jó. Így a pozitív mintákat erősítjük. Kb. 1,5 -2,5 éves kor között varázslatot tett a matrica. A hűtőszekrény ajtajára volt két, színes papírlap mágnessel felfogatva. Egyikre a megevett extra kajákért lehetett matricát kapni, másikra a jó viselkedésért. Általában 10 matrica után járt valami apróság - fagyi, kedvenc vacsora, apró műanyag dinó, ilyesmik. Aztán elvesztette a varázsát és ott álltam meglőve. Nemrégiben felelevenítettük a módszert - de ezúttal nagyfiúsra (5 éves :)) szabva: Gemkapcsokat lehet kapni. Ezek is a hűtőn lógnak. 10 normál gemkapocs után jön egy nagy, csíkos! Az a favorit. És az igazi jutalom: amikor elég hosszú akkor maga a KÍGYÓ! :)

Kuriózum - felnőtteknek :)

Egy régi gyerekjátékos könyvben találtam. Nagyobb gyerekeknek természetesen.
Csapatokat kell alkotni és kérdésekre kell válaszolni. A válaszadás jogáért licitálni lehet. A licitet pl. zsetonokban, vagy számolókoronggal lehet "fizetni". Ha jó a válasz akkor kétszer annyit kap vissza, ha rossz akkor elbukta amit befizetett. (nem lehet elég korán szerencsejátékra nevelni :))
Az igazán érdekesek a könyvben feltett kérdések/válaszok.
- Hogy hívták a nemzetközi proletár nőmozgalom kiemelkedő alakját, Lenin harcostársát?
- Kik voltak a leghíresebb utópista szocialisták?
- Ki volt Nikosz Beloiannisz?

És hasonlók :)

Kinek van....?

Ez egy kártyajáték amiben különféle sorozatok szerepelnek. Minden sorozatnak négy eleme van. pl. Ház: az egyik kártyán 1, a másikon 2, a harmadikon 3 és a negyedik lapon 4 ház van. Annyi sorozatot készíthetünk amennyihez kedvünk van. Lehet ezeket rajzolni (akár a nagyobb gyerekek segítségével), vagy itt szintén használhatóak a szórólapok képei.

Mi lényegében mindenféle maradék kartonból szoktuk csinálni - müzlisdoboz, sütőpapír doboza, .... De lehet dipával is. A tartósság kedvéért akkor érdemes 2 lapot összeragasztani.

A játék menete: össze kell szedni a sorozatokat.


Variáció - Kinek van 4?

Nagyon jó kis oktató játék 4 éves kortól.
Négy lap tartozik egy sorozatba. Ha van négy lapod, melyen például házak vannak, eltérő mennyiségben (1, 2, 3 és 4 db) akkor neked megvan mind a négy! Lehet Fekete Péteresen játszani a nagyobbakkal, egészen kicsikkel pedig felforgatós memóriajátékként.

A Kinek van négy? kártyajátékot óvodáskorú gyerekeknek ajánljuk, mert fejleszti a megfigyelőképességet.